| Basic Info |
| Brand: | KitchenAid |
| SKU: | KDTE104DWH |
| Specifications |
| Stainless Interior: | Yes |
| Noise Level: | 46 dBA |
| Video Demo: | http://webapps.easy2.com/cm/masterflash/generic_index.asp?page_id=36668002&buyhide=1 |
| Options: | 5 |
| Star-K Certified: | No |
| Quick Wash: | No |
| series: | Architect II |
| Exterior Width: | 24" |
| NSF Certified Rinse: | Yes |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Dry Type: | Both |
| Delay Start: | Yes |
| Number of Spray Arms: | 2 |
| Rack Material: | Nylon |
| Fold-Down Tines: | Yes |
| Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | No |
| Sensor Clean: | Yes |
| China/Crystal Setting: | No |
| Water Heating: | Yes |
| Water Filtration: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Electronic Display: | No |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | TouchPad |
| Depth: | 27.5" |
| Height: | 34.5" |
| Width: | 23.875" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | White |