KitchenAid KDTE204GPS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | KitchenAid |
| SKU: | KDTE204GPS |
| Specifications | |
| Filter: | Manual |
| Condensate Dry: | No |
| Steam Wash: | No |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 46 dBA |
| Water Softener: | No |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Warranty Terms: | Limited 1 Year Parts/Labor 5 Years on Certain Parts Lifetime on Stainless Tub/Inner Door Liner |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutout Height: | 34" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24.5" |
| Height: | 34.5" |
| Width: | 23.875" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | No |
| Color: | Stainless Steel |