KitchenAid KDTE404DSS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | KitchenAid |
| SKU: | KDTE404DSS |
| Specifications | |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Status Light: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Noise Level: | 42 dBA |
| Rinse Only Cycle: | No |
| NSF Certified: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Filter: | Manual |
| Quick Wash: | No |
| series: | Architect Series II |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Rack Material: | Nylon |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 27.5" |
| Height: | 34.5" |
| Width: | 23.875" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 15 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |