KitchenAid KDTE504DSS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | KitchenAid |
| SKU: | KDTE504DSS |
| Specifications | |
| Depth With Door Open 90 Degree: | 49.5" |
| Top Rack Wash: | Yes |
| Sani Rinse: | Yes |
| ProScrub: | Yes |
| ProDry: | Yes |
| 2-4-8 Hour Delay: | Yes |
| Lower Rack Extras: | Culinary Caddy |
| Silverware Basket Type: | Full Length Non Splitable |
| Minimum Height: | 33.5" |
| Upper Rack Extras: | 2-Plastic Cup Shelves 4-Light Item Clips 4-Stemware Holders |
| Cycle Selections: | Express Wash Light Normal ProWash Rinse Only Tough |
| Decibel Level: | 39 |
| Upper Adjustable Rack: | 2 Position |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 39 dBA |
| Hi Temp Wash: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Control Lock: | Yes |
| Options: | 7 |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Number of Racks: | 2 |
| Quick Wash: | Yes |
| Water Filtration System: | Removable Filter |
| series: | Architect II Superba EQ |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Rack Material: | Nylon |
| Energy Star Qualified: | No |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Cycles: | 6 |
| Number of Wash Cycles: | 6 |
| Control Type: | Electronic Capacitive Touch |
| Depth: | 24.75" |
| Height: | 34.5" |
| Width: | 23.875" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 15 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |