| Basic Info |
| Brand: | KitchenAid |
| SKU: | KUDE20FBBL |
| Specifications |
| Color Class: | Black |
| Color: | Black |
| Depth With Door Open 90 Degree: | 49.5" |
| Noise Level: | 46 dBA |
| Options: | 5 |
| Quick Wash: | No |
| series: | Architect II |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Total Capacity: | 15 Place Settings |
| Depth: | 27.5" |
| Height: | 34.5" |
| Width: | 23.875" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 15 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |