KitchenAid KUDE20IXWH Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | KitchenAid |
| SKU: | KUDE20IXWH |
| Specifications | |
| Exterior Width: | 24" |
| Color Class: | White |
| CEE Rating: | Tier II |
| Noise Level: | 46 dBA |
| Rack Glides: | SatinGlide |
| Control Lockout Option: | Yes |
| Delay Wash Option: | 4 Hour |
| Sanitize Option: | Yes |
| Hi Temp Wash Option: | Hi Temp Scrub |
| Heated Dry Option: | Yes |
| Light/China Cycle: | Yes |
| One Hour Wash Cycle: | One Hour Wash |
| Wash Sensor: | Optimum Wash Sensor |
| Tub Design: | Tall Tub |
| Pots & Pans Cycle: | Yes |
| Number of Options: | 5 |
| Star-K Certified: | No |
| Tub Material: | Stainless |
| HZ: | 60 |
| Normal Cycle: | Yes |
| Quick Wash: | Yes |
| Number of Cycles: | 5 |
| Silverware Basket: | KitchenAid |
| series: | Superba |
| Width: | 23.875" |
| NSF Certified Rinse: | Yes |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Dry Type: | Both |
| Delay Start: | Yes |
| Rack Material: | Nylon |
| Fold-Down Tines: | No |
| Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | Yes |
| China/Crystal Setting: | Yes |
| Water Heating: | Yes |
| Water Filtration: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| Electronic Display: | No |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15A |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | Digital |
| Depth: | 24.5" |
| Height: | 33.875" |
| Type: | Built-in |
| Total Capacity: | 15 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | White |