| Basic Info |
| Brand: | KitchenAid |
| SKU: | KUDS30FXWH |
| Specifications |
| Exterior Width: | 24" |
| Warranty Conditions: | Parts and Labor |
| Color Class: | White |
| CEE Rating: | Tier II |
| Noise Level: | 49 dBA |
| Built-In Hard Food Disposer: | Yes |
| Rack Glides: | SatinGlide |
| Control Lockout Option: | Yes |
| Delay Wash Option: | 4 Hour |
| Sanitize Option: | Yes |
| Hi Temp Wash Option: | Hi Temp Scrub |
| Heated Dry Option: | Yes |
| Light/China Cycle: | Yes |
| One Hour Wash Cycle: | One Hour Wash |
| Tub Design: | Tall Tub |
| Pots & Pans Cycle: | Yes |
| Number of Options: | 6 |
| Star-K Certified: | No |
| Tub Material: | Stainless |
| Warranty Terms: | 1 Year |
| Normal Cycle: | Yes |
| Quick Wash: | Yes |
| Number of Cycles: | 4 |
| series: | Superba Architect II |
| Width: | 23.875" |
| NSF Certified Rinse: | Yes |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Dry Type: | Both |
| Delay Start: | Yes |
| Number of Spray Arms: | 4 |
| Rack Material: | Nylon |
| Fold-Down Tines: | Yes |
| Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | Yes |
| China/Crystal Setting: | Yes |
| Water Heating: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Electronic Display: | No |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15A |
| Cycles: | 4 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | Digital |
| Depth: | 27.5" |
| Height: | 34.5" |
| Type: | Built-in |
| Total Capacity: | 15 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | White |