| Basic Info |
| Brand: | LG |
| SKU: | LDS5774ST |
| Specifications |
| Cutout Width: | 24" |
| Cutout Height: | 24" |
| Cutout Depth: | 33.5" |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Fan Dry: | No |
| Rinse Only Cycle: | No |
| Delicate Cycle: | No |
| Variable Spray Pressure: | Yes |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Filter: | Manual |
| NSF Certified: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Rack Material: | Nylon |
| Trays: | 3 |
| Inlet Water Temperature (Minimum): | 120F |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 44 dBA |
| Water Pressure: | 20-120 psi |
| Frequency: | 60Hz |
| Quick Wash: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Semi-Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 7 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24.625" |
| Height: | 33.5" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 15 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Weight: | 94.9 lbs |
| Color: | Stainless Steel |