| Basic Info |
| Brand: | LG |
| SKU: | LDT9965BD |
| Specifications |
| Status Light: | No |
| Fan Dry: | No |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Required Clearances (WxHxD): | 24"x33.5"x24" |
| Dual Spray Intensivity Feature: | Yes |
| EasyRack Plus System: | Yes |
| Rinse-Aid Indicator: | Yes |
| SenseClean Wash System: | Yes |
| Hybrid Condensing Drying System: | Yes |
| Multi-Level Water Direction: | 5 |
| Variable Spray Intensities: | Strong/Medium/Soft |
| Height-Adjustable 3rd Rack: | Yes |
| Stemware Holders: | Yes |
| Cutlery Baskets: | 3-in-1 Detachable Baskets |
| Lower Rack Dish Height Limit: | 14" |
| Upper Rack Dish Height Limit: | 12" |
| Soil Sensor: | No |
| Color Class: | Black Stainless Steel |
| Noise Level: | 42 dBA |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Sanitary Rinse: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Time Remaining Indicator: | Yes |
| Extra Rinse: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Electronic Controls: | Hidden SmoothTouch Controls with LED Display |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24.625" |
| Height: | 33.5" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 15 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Weight: | 110 lbs. |
| Color: | Black Stainless Steel |