| Basic Info |
| Brand: | LG |
| SKU: | LDT6809SS |
| Specifications |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Works with Google Assistant: | Yes |
| Works with Alexa: | Yes |
| Smart Appliance: | Yes |
| Condensate Dry: | Yes |
| Steam Wash: | Yes |
| Handle Options: | Bar Handle |
| Noise Level: | 44 dBA |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | No |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Wi-Fi: | Yes |
| Warranty Terms: | Limited 1 Year Parts and Labor |
| Number of Racks: | 3 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Filter: | Manual |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Rack Material: | Nylon |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 10 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24.375" |
| Height: | 33.375" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 15 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | PrintProof Stainless Steel |