| Basic Info |
| Brand: | Maytag |
| SKU: | MDB8979SFZ |
| Specifications |
| Water Filtration System: | Maintenance Free Disposer |
| Upper Adjustable Rack: | 2 Position-Removable |
| Control Type: | Electronic |
| Control Lock: | Yes |
| Star K Certified: | Yes |
| Depth with Door at 90 Degrees: | 49.5" |
| Maximum Height: | 34.5" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Width: | 23.875" |
| Cutout Width: | 24" |
| Cutout Height: | 34" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Amps: | 15 Amps |
| Volts: | 120 Volts |
| Delay Wash: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |
| Type: | Built In |
| ADA Compliant: | No |
| Energy Star: | Yes |
| Quick Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Rack Material: | Nylon |
| Number of Racks: | 2 |
| Noise Level: | 48 dBA |
| Height: | 33.5" |
| Depth: | 24.5" |
| Exterior Width: | 24" |
| Accepts Panels: | No |
| Cycles: | 5 |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Color Class: | Stainless Steel |