| Basic Info |
| Brand: | Miele |
| SKU: | G4975SCVI |
| Specifications |
| Delay Wash: | Yes |
| Soil Sensor: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Condensate Dry: | No |
| Status Light: | Yes |
| Fan Dry: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Range or Number of Temperature Settings: | 40-75 Degrees |
| Max Height: | 34.625" |
| Color Class: | Panel Ready |
| Noise Level: | 46 dBA |
| Rinse Only Cycle: | No |
| Annual Energy Consumption: | 270 kWh |
| NSF Certified: | No |
| Heated Dry: | No |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Air Dry: | Yes |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Filter: | Manual |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | No |
| series: | Futura Classic Plus |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Cutout Height: | 33.75" |
| Cutout Depth: | 22.4375" |
| Cutout Width: | 23.675" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | Yes |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 22.44" |
| Height: | 32.06" |
| Width: | 23.56" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 16 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Panel Ready |