Smeg STFABUPB1 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Smeg |
| SKU: | STFABUPB1 |
| Specifications | |
| Condensate Dry: | Yes |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Color Class: | Blue |
| Noise Level: | 43 dBA |
| Water Softener: | Yes |
| Rinse Only Cycle: | No |
| NSF Certified: | No |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Warranty Terms: | 1 Year Parts and Labor |
| Number of Racks: | 3 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Filter: | Manual |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| series: | 50s Retro Style |
| Exterior Width: | 24" |
| Cutout Height: | 32.29" |
| Cutout Depth: | 22.65" |
| Cutout Width: | 23.625" |
| Wattage: | 1800 Watts |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 10 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24.8" |
| Height: | 32.203" |
| Width: | 23.55" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 13 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Pastel Blue |