Smeg STU8249 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Smeg |
| SKU: | STU8249 |
| Specifications | |
| Short Cycle Water Usage: | 2.38 Gal |
| Normal Water Usage: | 3.17 Gal |
| Salt and Rinse Aid Refill Indicators: | Yes |
| Custom Panel Depth: | .625" - 781" |
| Custom Panel Height: | 25.98" - 28.344" |
| Custom Panel Width: | 23.55" |
| Color Class: | Panel Ready |
| Noise Level: | 49 dBA |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Warranty Terms: | 1 Year Parts and Labor Limited 2 Years on Parts |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Heating Element: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Leveling Legs: | Yes |
| Cutout Height: | 32.281" |
| Cutout Depth: | 22.625" |
| Cutout Width: | 23.625" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | Yes |
| Accepts Panels: | Yes |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 21.66" |
| Height: | 32.203" |
| Width: | 23.55" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 13 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Panel Ready |