Sunpentown SD2224DS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sunpentown |
| SKU: | SD2224DS |
| Specifications | |
| Color Class: | Titanium |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Noise Level: | 55 dBA |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Number of Racks: | 1 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | No |
| Exterior Width: | 22" |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 7 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 19.69" |
| Height: | 17.24" |
| Width: | 21.65" |
| Type: | Countertop |
| Capacity: | 6 Place Settings |
| Energy Star: | No |
| Color: | Silver |