| Basic Info |
| Brand: | Sunpentown |
| SKU: | SD2225DS |
| Specifications |
| Color Class: | Titanium |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Noise Level: | 55 dBA |
| NSF Certified: | No |
| Number of Racks: | 1 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Exterior Width: | 22" |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 19.69" |
| Height: | 17.24" |
| Width: | 21.65" |
| Type: | Countertop |
| Capacity: | 6 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Silver |
Sunpentown SD2202WSunpentown SD2225DW
© 2026 ItemTips