Sunpentown SD9241W Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sunpentown |
| SKU: | SD9241W |
| Specifications | |
| Amps: | 15 Amps |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | No |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Color Class: | White |
| Noise Level: | 55 dBA |
| Quick Wash: | No |
| Exterior Width: | 18" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 25.98" |
| Height: | 36.02" |
| Width: | 17.72" |
| Type: | portable |
| Capacity: | 8 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | White |