| Basic Info |
| Brand: | Sunpentown |
| SKU: | SD9252SS |
| Specifications |
| Amps: | 15 Amps |
| Adjustable Racks: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Fan Dry: | No |
| Delicate Cycle: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| NSF Certified: | No |
| Hard Food Disposer: | No |
| Number of Racks: | 2 |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Water consumption (normal cycle): | 3.65 Gallons |
| Noise Level: | 55 dBA |
| Depth with Door Open: | 44.5" |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Drying System: | Residual heat drying |
| Power Consumption: | 110W |
| Exterior Width: | 18" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 22.1" |
| Height: | 32.2" |
| Width: | 17.5" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 8 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Weight: | 54 lbs. |
| Color: | Stainless Steel |