Thor Kitchen HDW2401BS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Thor Kitchen |
| SKU: | HDW2401BS |
| Specifications | |
| Color Class: | Black Stainless Steel |
| Steam Wash: | No |
| Noise Level: | 45 dBA |
| NSF Certified: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Warranty Terms: | 2 Years on Parts and Labor |
| Number of Racks: | 3 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24.5" |
| Height: | 33.5" |
| Width: | 24" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Color: | Black Stainless Steel |