| Basic Info |
| Brand: | Whirlpool 220V |
| SKU: | ADG9999 |
| Specifications |
| AAA Rating: | Yes |
| Pre-Wash Cycle: | Yes |
| Weight: | 110 lbs. |
| Minimum Volts: | 220 Volts |
| End of Cycle Indicator: | Yes |
| Overnight Cycle: | Yes |
| Antibacterial Cycle: | Yes |
| Drying System: | Static Drying System |
| Glassware Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | No |
| Width: | 23.5" |
| Frequency: | 50 Hz. |
| Volts: | 240 Volts |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Soil Sensor: | No |
| Status Light: | Yes |
| Heated Dry: | No |
| Air Dry: | No |
| Fan Dry: | No |
| Rinse Only Cycle: | No |
| Steam Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | No |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Color: | Panel Ready |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| ADA Compliant: | No |
| Energy Star: | No |
| Quick Wash: | Yes |
| Noise Level: | 44 dBA |
| Hard Food Disposer: | No |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Capacity: | 13 Place Settings |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Cycles: | 7 |
| Height: | 32.3" |
| Depth: | 21.8" |
| Exterior Width: | 24" |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Accepts Panels: | Yes |
| Type: | Built In |
| Color Class: | Panel Ready |