| Basic Info |
| Brand: | Whirlpool |
| SKU: | WDF518SAAM |
| Specifications |
| Cutout Width: | 24" |
| Cutout Height: | 34" |
| Cutout Depth: | 18" |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Adjustable Racks: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Soil Sensor: | No |
| Status Light: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Air Dry: | Yes |
| Fan Dry: | No |
| Delicate Cycle: | No |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Filter: | Manual |
| NSF Certified: | No |
| Steam Wash: | No |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Warranty Conditions: | Parts and Labor |
| Color Class: | Stainless Steel |
| CEE Rating: | Not CEE rated |
| Stainless Interior: | Yes |
| Noise Level: | 57 dBA |
| Star-K Certified: | No |
| Warranty Terms: | 1 Year |
| Quick Wash: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Quick Wash Setting: | Yes |
| High Temperature Wash: | No |
| Hard Food Disposer: | No |
| Dry Type: | Vented |
| Delay Start: | Yes |
| Number of Spray Arms: | 2 |
| Rack Material: | Nylon |
| Fold-Down Tines: | No |
| Adjustable Upper Rack: | No |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | No |
| China/Crystal Setting: | No |
| Water Heating: | Yes |
| Water Filtration: | No |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Full Console |
| Electronic Display: | No |
| ADA Compliant: | Yes |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Total Capacity: | 8 Place Settings |
| Control Type: | TouchPad |
| Depth: | 22" |
| Height: | 35" |
| Width: | 18" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 8 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |