Whirlpool WDF518SAAW Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Whirlpool |
| SKU: | WDF518SAAW |
| Specifications | |
| Warranty Conditions: | Parts and Labor |
| Color Class: | Other |
| CEE Rating: | Not CEE rated |
| Stainless Interior: | Yes |
| Noise Level: | 57 dBA |
| Star-K Certified: | No |
| Warranty Terms: | 1 Year |
| Quick Wash: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Quick Wash Setting: | Yes |
| High Temperature Wash: | No |
| Hard Food Disposer: | No |
| Dry Type: | Vented |
| Delay Start: | Yes |
| Number of Spray Arms: | 2 |
| Rack Material: | Nylon |
| Fold-Down Tines: | No |
| Adjustable Upper Rack: | No |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | No |
| China/Crystal Setting: | No |
| Water Heating: | Yes |
| Water Filtration: | No |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Full Console |
| Electronic Display: | No |
| ADA Compliant: | Yes |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Total Capacity: | 8 Place Settings |
| Control Type: | TouchPad |
| Depth: | 22" |
| Height: | 35" |
| Width: | 18" |
| Type: | Built-in |
| Capacity: | 8 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | White |