Apple M8599LLC Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Apple |
| SKU: | M8599LLC |
| Processor | |
| Processor Class: | PowerPC G3 |
| Processor Speed: | 600 GHz |
| Bus Speed: | 100 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 128 MB |
| Maximum Memory: | 640 MB |
| Memory Technology: | SDRAM |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Speaker Out (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 Twisted-Pair (XBaseT) Firewire - IEEE1394 USB - Universal Serial Bus "A" Video - 15 pin High-Density D-shell (VGA) |
| Display | |
| Display Size: | 12.1 in |
| Display Type: | Hyper Amorphous Silicon TFT (HAST) |
| Installed Video Memory: | 8 MB |
| Storage | |
| Included Drives: | Hard Drive |
| Hard Drive Capacity: | 20 GB |
| Features | |
| Included Devices: | Microphone |
| Battery Life: | 5 hour(s) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Software | |
| Operating System: | Mac OS Mac OS X |
| Dimensions | |
| Height: | 1.35 in |
| Width: | 11.2 in |
| Depth: | 9.06 in |
| Weight: | 4.9 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 100 MHz |
| CD-ROM Read Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| CD Rewrite Speed: | 4 X (CD CD-R) |
| CD Write Speed: | 4 X (CD CD-R) |
| DVD-ROM Read Speed: | 6 X (CD CD-R) |
| Modem Speed: | 56 KBytes/sec |
| Audio Codec: | Digital Audio (16-bit) |
| Number of Batteries: | 1 |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Video Bus: | AGP 2X |
| Video Memory: | 8 MB |