Apple M8602LLA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Apple |
| SKU: | M8602LLA |
| Processor | |
| Processor Class: | PowerPC G3 |
| Processor Speed: | 700 MHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Bus Speed: | 100 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 128 MB |
| Maximum Memory: | 640 MB |
| Memory Technology: | SDRAM |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Headphone Out (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 Twisted-Pair (XBaseT) i.Link (IEEE- 1394) S400 Serial - RJ11 Modular (Phone/Telco) USB - Universal Serial Bus "A" Video - 15 pin High-Density D-shell (VGA) |
| Display | |
| Display Size: | 12.1 in |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Max Resolution: | 1024 x 768 (XGA) |
| Installed Video Memory: | 16 MB |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD/CD-RW Combo Hard Drive |
| Hard Drive Capacity: | 20 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) |
| Included Devices: | AC Adapter Battery Charger Microphone Modem Power Cord Speakers Status Display Volume Control |
| Battery Life: | 5 hour(s) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Software | |
| Operating System: | Mac OS 9 Mac OS X |
| Dimensions | |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 11.2 in |
| Depth: | 9.1 in |
| Weight: | 4.9 lbs |