Apple MC234LLA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Apple |
| SKU: | MC234LLA |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 2.13 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Laptop Type: | Notebook |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x Mini-phone Audio Out 1 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x Mini DisplayPort Digital Audio/Video 1 x RJ-45 Network |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Installed Video Memory: | 256 MB |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce 9400M |
| Display Size: | 13.30 in |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | Not Applicable |
| Hard Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11a Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Battery Life: | 5 hour(s) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Software | |
| Operating System: | Mac OS X v10.5 (Leopard) |
| Dimensions | |
| Height: | 0.76 in |
| Width: | 12.8 in |
| Depth: | 8.94 in |
| Weight: | 3 lbs |
| Dimensions: | 0.76" Height x 12.80" Width x 8.94" Depth |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 0.76" Height x 12.80" Width x 8.94" Depth |
| Video Memory: | 256 MB Shared |