Asus 1001PXEU2XBK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | 1001PXEU2XBK |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.66 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Netbook PC |
| Input Devices: | TouchPad |
| Slots: | Secure Digital High Capacity (SDHC) MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 10.1 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1024 x 600 |
| Video Chipset: | Intel GMA 3150 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 4.50 Hour |
| Number of Cells: | 3-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Home |
| Dimensions | |
| Weight: | 2.42 lbs |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 10.3 in |
| Depth: | 7 in |
| Additional Specifications | |
| Video Memory: | Shared |