Asus 1005HAPU17BU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | 1005HAPU17BU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.66 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Netbook/Ultra Portable |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Bluetooth Ethernet - RJ45 USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Slots: | MultiMedia Card (MMC) SD Card SDHC Card |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Max Resolution: | 1024 x 600 |
| Display Size: | 10.10 in |
| Display Type: | Color Shine |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | Not Applicable |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Battery Life: | 10.50 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Dimensions | |
| Height: | 1.44 in |
| Width: | 10.31 in |
| Depth: | 7 in |
| Weight: | 2.81 lbs |
| Dimensions: | 1.44" Height x 10.31" Width x 7" Depth |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Starter |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Dimensions: | 1.44" Height x 10.31" Width x 7" Depth |
| Video Memory: | Shared |
| Product Series: | 1005HA |
| Screen Mode: | WSVGA |
| Processor Model: | N280 |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Graphics Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Battery Energy: | 63 Wh |
| Solid State Drive Interface: | Not Applicable |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 3 |
| Operating System Architecture: | 32-bit |
| Total Number of USB Ports: | 3 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 3 |