Asus 1005HAVU1LBU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | 1005HAVU1LBU |
| Memory | |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Installed Memory: | 1 GB |
| System | |
| Laptop Type: | Netbook |
| Interface Connection: | 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Slots: | MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Max Resolution: | 1024 x 600 |
| Display Size: | 10.10 in |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Ethernet IEEE 802.11n IEEE 802.3 |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.44" Height x 10.31" Width x 6.77" Depth |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 10.3 in |
| Depth: | 6.8 in |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Software | |
| Operating System: | Linux |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Dimensions: | 1.44" Height x 10.31" Width x 6.77" Depth |