Asus 1201HABRBLK001X Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | 1201HABRBLK001X |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.33 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Netbook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 3 x USB 2.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 12.1" |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | Intel |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Fast Ethernet |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Home with SP3 |
| Additional Specifications | |
| Battery Size: | 1157 |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Video Memory: | Shared |