Asus 1201PNPU17BK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | 1201PNPU17BK |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.66 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Netbook PC |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-15 VGA 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x RJ-45 Network 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 1 x HDMI Digital Audio/Video |
| Slots: | Secure Digital High Capacity (SDHC) MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 12.1 in |
| Display Type: | Color Shine LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | nVIDIA ION2 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Bluetooth Ethernet IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 6 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Weight: | 3.22 lbs |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 11.7 in |
| Depth: | 8.2 in |