Asus 1201TMU10BK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | 1201TMU10BK |
| Processor | |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Input Devices: | TouchPad |
| Slots: | MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Size: | 12.1 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 6 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Dimensions | |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 11.7 in |
| Depth: | 8.2 in |
| Weight: | 3.20 lbs |
| Additional Specifications | |
| Video Memory: | Shared |