Asus 90NB03RBM00220 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | 90NB03RBM00220 |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD E-Series |
| Processor Speed: | 1 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 1 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Input Devices: | Touchpad Keyboard |
| Interface Connection: | VGA USB - Universal Serial Bus 3.0 HDMI Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) |
| Slots: | SDXC Card SDHC Card SD Card |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Video Chipset: | AMD Radeon HD 8210 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11n Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Battery Life: | 4 hour(s) |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Dimensions | |
| Height: | 1.32 in |
| Width: | 14.96 in |
| Depth: | 9.88 in |
| Weight: | 5.4 lbs |