Asus 90NEDA1E37EECCQL150Y Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | 90NEDA1E37EECCQL150Y |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.10 GHz |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Mouse |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 4 x 4-pin Type A USB 1 x IEEE 1394 - FireWire 1 x HDMI 1 x RJ-45 Network 1 x RJ-11 Modem 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Audio Out 1 x S/PDIF Out 1 x 15-pin HD-15 VGA |
| Slots: | ExpressCard MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card miniSD Card xD-Picture Card Memory Stick PRO Memory Stick Duo Memory Stick PRO Duo Memory Stick |
| Display | |
| Display Size: | 15.40 in |
| Display Type: | Color Shine |
| Max Resolution: | 1440 x 900 |
| Video Chipset: | nVIDIA Geforce 9500M |
| Storage | |
| Included Drives: | BD-ROM/DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.0 |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Home Premium |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 14.20" Width x 10.50" Depth |
| Weight: | 6.50 lbs |
| Width: | 14.2 in |
| Depth: | 10.5 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Dimensions: | 14.20" Width x 10.50" Depth |
| Video Memory: | 512 MB |