Asus 90NGAA1131A82EAL600T Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | 90NGAA1131A82EAL600T |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 1.66 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet PC |
| Input Devices: | Mouse Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x VGA 1 x Mini-phone S/PDIF Out 1 x Mini-phone Microphone 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x mini-DIN S-Video Out |
| Slots: | ExpressCard MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card miniSD Card xD-Picture Card Memory Stick PRO Memory Stick Duo Memory Stick PRO Duo Memory Stick |
| Display | |
| Display Size: | 13.30 in |
| Display Type: | Color Shine |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11a/b/g Bluetooth 2.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.40" Height x 12.50" Width x 9.10" Depth |
| Weight: | 4.20 lbs |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 12.5 in |
| Depth: | 9.1 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| System Chipset: | Intel 945GM Express |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Integration: | Motherboard |
| Max Shared Video Memory: | 224 MB |
| Intel Model: | T5500 |
| Dimensions: | 1.40" Height x 12.50" Width x 9.10" Depth |