The Excellent Quality 13.3'' Dual Core 2GB 16GB - Black; No Touch Screen; 13.3" HD (1366*768), matte; CPU: Intel Bay Trail-M N2830 Dual-Core 2.16GHz (Turbo up to 2.4GHz); Memory: 2GB DDR3L (1600MHz) on board; SODIMM: 0x Socket; VGA: Intel GMA HD; HDD: 16G EMMC + TPM; ODD: No Optical Drive; OS: Chrome OS; WLAN: 802.11AC; HD Camera; Bluetooth 4.0; Keyboard: Chiclet; Battery Info: 48WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Prismatic Battery pack up to 10 hours; Warranty: 1YR International/30-Day Zero Bright Dot/1-way FREE shipping/24-7 tech support; I/O Ports: 1x Headphone-out & Audio-in Combo Jack; 1x HDMI; 1x USB 2.0; 1x USB 3.0; Card Reader: SD
| Basic Info |
| Brand: | Asus |
| SKU: | C300MADB01 |
| Processor |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Processor Speed: | 2.16 GHz |
| Memory |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| System |
| Input Devices: | Touchpad Keyboard |
| Display |
| Display Size: | 13.3 in |
| Storage |
| Solid State Drive Capacity: | 16 GB |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Features |
| Number of Cells: | 3-cell |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Dimensions |
| Height: | 0.9 in |
| Weight: | 3.1 lbs |
| Width: | 13 in |
| Depth: | 9.1 in |
Asus UL30VTA1Asus C200MADS01