Asus C300MAEDU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | C300MAEDU |
| Processor | |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Processor Speed: | 2.16 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| System | |
| Input Devices: | Touchpad Keyboard |
| Slots: | SDXC Card SDHC Card SD Card |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 32 GB |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Number of Cells: | 3-cell |
| Battery Life: | 10 hour(s) |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Dimensions | |
| Height: | 0.9 in |
| Weight: | 3.1 lbs |
| Width: | 13 in |
| Depth: | 9.1 in |