Asus EEEPC701SDWHI006L Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | EEEPC701SDWHI006L |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Celeron M |
| Processor Speed: | 900 MHz |
| Bus Speed: | 400 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 512 MB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Netbook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 3 x 4-pin Type A USB 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Stereo Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input |
| Display | |
| Display Size: | 7 in |
| Max Resolution: | 800 x 480 |
| Video Chipset: | Intel |
| Storage | |
| Included Drives: | Not Applicable |
| Hard Drive Capacity: | Not Included |
| Solid State Drive Capacity: | 8 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Fast Ethernet IEEE 802.11b/g IEEE 802.3u |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 3.40 Hour |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Software | |
| Operating System: | Linux |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.30" Height x 8.90" Width x 6.30" Depth |
| Weight: | 2 lbs |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 8.9 in |
| Depth: | 6.3 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 400 MHz |
| Dimensions: | 1.30" Height x 8.90" Width x 6.30" Depth |
| Video Memory: | Shared |