Asus EEEPC900BLK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | EEEPC900BLK |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Celeron Mobile |
| Processor Speed: | 900 MHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Bus Speed: | 400 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 1 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| System | |
| Laptop Type: | Netbook/Ultra Portable |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Slots: | MultiMedia Card (MMC) SD Card SDHC Card |
| Display | |
| Display Size: | 8.9 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen |
| Max Resolution: | 1024 x 600 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 900 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 16 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Battery Life: | 2.5 hour(s) |
| Software | |
| Operating System: | Linux |
| Dimensions | |
| Weight: | 2.2 lbs |