Asus EPC1000HABLK026X Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | EPC1000HABLK026X |
| Processor | |
| Cache Size: | 512 kB |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Memory | |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Installed Memory: | 1 GB |
| System | |
| Laptop Type: | Netbook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x RJ-45 Network 1 x VGA 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Slots: | MultiMedia Card (MMC) SD Card |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1024 x 600 |
| Video Chipset: | Intel |
| Display Size: | 10 in |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Fast Ethernet IEEE 802.11b/g IEEE 802.3u |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 7 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.50" Height x 10.47" Width x 7.53" Depth |
| Weight: | 3.20 lbs |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 10.5 in |
| Depth: | 7.5 in |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Home |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Dimensions: | 1.50" Height x 10.47" Width x 7.53" Depth |