Asus ETP1602CBKP0226 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | ETP1602CBKP0226 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Desktop Computer |
| Input Devices: | Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB On-side 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x Mini-phone Audio In 1 x Mini-phone Audio Out 1 x Mini-phone Microphone 1 x RJ-45 Network |
| Slots: | Memory Stick MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Display | |
| Display Size: | 15.60 in |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 950 |
| Display Type: | Active Matrix TFT Color LCD |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Memory Stick |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Gigabit Ethernet |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Input Devices: | Touch Screen Yes |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Laptop Type: | Desktop Computer |
| Frequency Band: | 1.3 MPixel Camera and Microphone |
| Product Model: | ETP1602C-BK-P0226 |
| Product Series: | ET1602C |
| Brand Name: | Asus |
| Processor Model: | N270 |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Hard Drive RPM: | 5400 |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| Hyper-Threading: | Yes |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 6 |
| Audio Line In: | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 6 |
| Product Line: | EeeTop |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 950 |
| Case | |
| Chassis Style: | All-in-One |