Asus F70SLA1 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | F70SLA1 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| System | |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Bluetooth Ethernet - RJ45 HDMI USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Mouse |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO miniSD Card Memory Stick Duo xD-Picture Card Memory Stick PRO Duo |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1600 x 900 |
| Installed Video Memory: | 512 MB |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce 9300M GS |
| Display Size: | 17.30 in |
| Display Type: | Color Shine |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | RoHS |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Home Premium 64-bit |
| Dimensions | |
| Height: | 1.9 in |
| Width: | 18.3 in |
| Depth: | 12.2 in |
| Weight: | 9 lbs |
| Dimensions: | 0.19" Height x 18.35" Width x 12.17" Depth |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B0023B13C8 |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Dimensions: | 0.19" Height x 18.35" Width x 12.17" Depth |
| Video Memory: | 512 MB |