Asus F8SNA1 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | F8SNA1 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 1.66 GHz |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | Mouse TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 5 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x IEEE 1394 - FireWire 1 x mini-DIN S-Video Out 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone S/PDIF/Headphone 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Memory Stick PRO Memory Stick xD-Picture Card Memory Stick Duo Memory Stick PRO Duo miniSD Card |
| Display | |
| Display Size: | 14 in |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce 9500M GS |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Home Premium |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.50" Height x 13.60" Width x 9.80" Depth |
| Weight: | 5.70 lbs |
| Height: | 1.50 in |
| Width: | 13.60 in |
| Depth: | 9.80 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Dimensions: | 1.50" Height x 13.60" Width x 9.80" Depth |
| Video Memory: | 512 MB |