Asus G51JX3D Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | G51JX3D |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 1 x 15-pin HD-15 VGA 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x IEEE 1394 - FireWire 1 x RJ-45 Network 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x eSATA 1 x RJ-11 Modem |
| Slots: | ExpressCard/54 MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card miniSD Card xD-Picture Card Memory Stick Memory Stick PRO Memory Stick Duo Memory Stick PRO Duo |
| Display | |
| Display Size: | 15.60 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | nVIDIA GeForce GT360M |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Gigabit Ethernet Bluetooth IEEE 802.11n IEEE 802.3ab Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.60" Height x 14.60" Width x 10.30" Depth |
| Weight: | 7.26 lbs |
| Height: | 1.6 in |
| Width: | 14.6 in |
| Depth: | 10.3 in |
| Additional Specifications | |
| Dimensions: | 1.60" Height x 14.60" Width x 10.30" Depth |
| Video Memory: | 1 GB |