Asus G51JX3DE Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | G51JX3DE |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone S/PDIF/Headphone Combo 1 x 15-pin HD-15 VGA 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x IEEE 1394 - FireWire 1 x RJ-45 Network 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x eSATA |
| Slots: | ExpressCard Memory Stick Memory Stick Duo Memory Stick PRO Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) xD-Picture Card SmartMedia Card (SM) miniSD Card |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GTS 360M |
| Storage | |
| Included Drives: | BD-ROM/DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Bluetooth Gigabit Ethernet IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 IEEE 802.3ab |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Dimensions | |
| Weight: | 7.28 lbs |
| Height: | 1.6 in |
| Width: | 14.6 in |
| Depth: | 10.3 in |
| Additional Specifications | |
| Video Memory: | 1 GB |