Asus G51JXX5 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | G51JXX5 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad |
| Slots: | ExpressCard/54 Memory Stick Memory Stick Duo Memory Stick PRO Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) xD-Picture Card Smart Card miniSD Card |
| Interface Connection: | 4 x USB 2.0 Firewire Yes eSATA Yes HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GTS 360M |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Gigabit Ethernet Bluetooth 2.1 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Dimensions | |
| Weight: | 7.26 lbs |
| Height: | 1.6 in |
| Width: | 14.6 in |
| Depth: | 10.3 in |
| Additional Specifications | |
| Video Memory: | 1 GB |