Asus G51VXRX05 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | G51VXRX05 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Laptop Type: | Notebook |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone S/PDIF/Headphone Combo 1 x 15-pin HD-15 VGA 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x IEEE 1394 - FireWire 1 x RJ-45 Network 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x eSATA |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO xD-Picture Card SmartMedia Card (SM) miniSD Card Memory Stick Duo |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Installed Video Memory: | 1 GB |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GTX 260M |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Battery Life: | 3.5 hour(s) |
| Included Network Card: | Ethernet |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Home Premium 64-bit |
| Dimensions | |
| Height: | 1.6 in |
| Width: | 14.8 in |
| Depth: | 10.4 in |
| Weight: | 5.5 lbs |
| Dimensions: | 1.60" Height x 14.76" Width x 10.43" Depth |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.60" Height x 14.76" Width x 10.43" Depth |
| Video Memory: | 1 GB |