Asus G71GXA2 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | G71GXA2 |
| Memory | |
| Maximum Memory: | 6 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Interface Connection: | 1 x Mini-phone Audio In 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone S/PDIF/Headphone Combo 1 x 15-pin HD-15 VGA 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x IEEE 1394 - FireWire 1 x RJ-45 Network 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x eSATA 1 x DC Power Input |
| Slots: | ExpressCard miniSD Card Memory Stick xD-Picture Card Memory Stick Duo Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Memory Stick PRO Duo Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Type: | Color Shine |
| Max Resolution: | 1920 x 1200 |
| Video Chipset: | VIA GeForce GTX 260M |
| Display Size: | 17 in |
| Storage | |
| Included Drives: | BD-ROM/DVD-RAM/±R/±RW |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Hard Drive Capacity: | 640 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 2.20" Height x 16.40" Width x 12" Depth |
| Weight: | 8.50 lbs |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 16.4 in |
| Depth: | 12 in |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 2.20" Height x 16.40" Width x 12" Depth |
| Video Memory: | 1 GB Semi-shared |