Asus G72GXA1 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | G72GXA1 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Quad Mobile |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Maximum Memory: | 6 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Mouse Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - S/PDIF (1/8" Mini) Bluetooth Ethernet - RJ45 FireWire 400/IEEE 1394 - 4 pin HDMI Serial - RJ11 (Phone Jack) Serial ATA - 7 pin USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Slots: | Memory Stick Memory Stick Duo SD Card SmartMedia xD-Picture Card |
| Laptop Type: | Notebook |
| Display | |
| Display Size: | 17.3 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Installed Video Memory: | 1 GB |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GTX 260M |
| Display Type: | Color Shine |
| Max Resolution: | 1600 x 900 |
| Storage | |
| Included Drives: | BD-ROM/DVD+-RW DL |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Dimensions | |
| Height: | 2 in |
| Width: | 16.1 in |
| Depth: | 11.8 in |
| Weight: | 8.8 lbs |
| Dimensions: | 2.05" Height x 16.14" Width x 11.77" Depth |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 2.05" Height x 16.14" Width x 11.77" Depth |
| Video Memory: | 1 GB |