Asus G73JHA1 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | G73JHA1 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 Mobile |
| Processor Speed: | 1.6 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - S/PDIF (1/8" Mini) Bluetooth Ethernet - RJ45 FireWire 400/IEEE 1394 - 4 pin HDMI Serial - RJ11 (Phone Jack) Serial ATA - 7 pin USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Slots: | Express Card 34 Express Card 54 Memory Stick Memory Stick Duo MultiMedia Card (MMC) SD Card xD-Picture Card |
| Display | |
| Display Size: | 17.3 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Video Chipset: | ATI Radeon HD 5870 |
| Storage | |
| Included Drives: | BD-ROM/DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Number of Storage Drives Included: | 2 |
| Solid State Drive Capacity: | No |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Height: | 1.8 in |
| Width: | 18.4 in |
| Depth: | 12.4 in |
| Weight: | 8 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |
| Video Memory: | 1 GB |