Asus G750JHDB71 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | G750JHDB71 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.4 GHz |
| Number of Processor Cores: | Quad-Core |
| Cache Size: | 6 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 24 GB |
| Maximum Memory: | 32 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Input Devices: | Touchpad Keyboard |
| Interface Connection: | Serial - RJ11 (Phone Jack) USB - Universal Serial Bus 3.0 VGA Thunderbolt HDMI Ethernet - RJ45 Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) |
| Slots: | SD Card MultiMedia Card (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 17.3 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ LED Backlight |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Installed Video Memory: | 4 GB |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GTX 780M |
| Storage | |
| Included Drives: | BD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | 256 GB |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11n Wireless Ethernet - IEEE802.11g Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11a Gigabit Ethernet Bluetooth |
| Included Devices: | Keyboard Backlight Built-In Webcam Built-In Subwoofer |
| Battery Life: | 3.5 hour(s) |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Dimensions | |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 16.1 in |
| Depth: | 12.5 in |
| Weight: | 10.5 lbs |